Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde Sarılık

0 205

Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde Sarılık
Bebeklerde Sarılık

Yenidoğan bebeklerde en sık görülen problemlerden biri bebeklerde sarılık oluşumudur. Sarılığı bebeklerin birçoğu geçirir. Bebeğin fiziksel olarak görünümünde bazı değişiklikler yaşanır. Bebeğin yüz, kol veya vücut bölgelerinde sarı renkler görülür. Bunun en önemli nedeni kanda yer alan ve yükselen bilirubin faktörüdür. Bilirubin adlı hormonun yüksek seviyelere çıkması ile bebeklerde sarılık meydana gelir. Sarılık kendiliğinden geçer. Fakat bazı durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Sarılık tedavisinin uygulanmaması bebekte bazı ciddi sorunlara neden olur. Sarılıkta vücutla beraber gözlerde de sararmalar meydana gelebilir. Riskli sarılıklarda bebekte el içi ve ayak tabanına kadar renk değişiklikleri görülebilir.

Bebeklerde Sarılık Nedenleri Nelerdir?

Bebekler bazı nedenlerden dolayı sarılık problemi ile karşı karşıya kalabilir. Peki, sarılığa ne neden olur? Neler tetikler?

Nedenleri şunlardır:

  • Bebeğin yeterli ve düzenli beslenmemesi
  • Genetik faktörler
  • Bebeğin zamanından önce dünyaya gelmesi
  • Bebeğin zamanından sonra dünyaya gelmesi
  • Çevresel faktörler
  • Doğum esnasında yaşanan zorluklar ve travmalar
  • Diyabetli veya başka hastalık etkeni taşıyan anneler

Sarılığın birden fazla nedeni olabilir. Bu yüzden bebeklerde sarılığı erken fark etmek nedenleri yok etmede oldukça önemlidir. Fark eder etmez bebek hemen hastaneye götürülmeli ve kısa zamanda tedaviye başlanmalıdır.

Fototerapi Cihazı Nedir?

Bebeklerde bilirubin düzeyi yükseldiği zaman sarılık meydana gelir. Sarılık tedavisi için kullanılan cihaza ise fototerapi cihazı adı verilir. Bu cihaz ışık yayarak bilirubininin idrarda çözünerek dışarı atılmasını sağlıyor. Bebekler için oldukça sık kullanılan yöntemlerden olup bebeğin sağlık durumunu olumsuz etkilemez. Fakat cihaz kullanılırken dikkatli olunmalı ve bebek kontrol altında tutulmalıdır. Aksi taktirde ışığa fazla maruz kalındığında bebeğin cildinde yanıklar görülebilir. Bebeğin gözleri zarar görmemesi için cihaza girmeden önce bebeğin gözleri göz bandı ile kapatılmalıdır. Bebek sadece alt bezi kalacak şekilde soyulmalıdır.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde hareket yavaşlığı ve emmede azalma, zorlanma sarılık belirtileri arasındadır. Fakat sarılığın en önemli belirtisi vücutta görülen renk değişimidir. Yüz, kol, bacak gibi uzuvlarda koyulaşan sararmalar görülmesi sarılık olduğunu belirtir. Ciltteki sarı renkler rahatlıkla görülüyor ise doktora başvurulmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.