Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

0 224

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık
Bebeklerde Kabızlık

Kabızlık problemi sadece anne sütü tüketen bebeklerde çok az karşılaşılan bir problem olması ile beraber bazı durumlarda karşılaşılabilmektedir. Bebeklerde kabızlık problemi aşırı huzursuzluğa neden olmaktadır ve acilen tedavi gerektirmektedir.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık bireylerin normale göre daha az ve daha zor dışkılama işlemi gerçekleştirdiği bir sağlık problemidir. Yetişkin bireylerde farklı sağlık probleminden ya da yanlış beslenme gibi durumlardan kaynaklı olarak yaşamın her döneminde görülebilmektedir. Kabızlık problemine bazen bebeklerde de karşılaşılmaktadır. Anne sütü tüketen bebeklerde bu problem çok az olarak görülmektedir. Kabızlık problemi bebeklerde yetişkinlerden daha farklı olarak gerçekleşmektedir. Sağlıklı bebeklerin de bazen dışkılama yapması birkaç gün süresince gerçekleşmeyebilir bu gibi durumlar hemen kabızlık olarak algılanmaz. Ancak dışkılamanın gerçekleşmemesi ve zor gerçeklemesi ile beraber bebeklerdeki huzursuzluk kabızlık probleminin habercisi olabilmektedir.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

Bebeklerdeki kabızlık problemi bebeklerin yaşı ve tükettiği besinler ile ilişkilidir.

Bebeklerde kabızlık sorununun bazı belirtileri şu şekildedir:

  • Sert ya da topak şeklinde dışkı
  • Dışkılamanın gecikmesi ve zor olması
  • Bebeklerde sık sık huzursuzluk ve uykusuzluk
  • Bebeklerdeki sırt eğme davranışı

Bu belirtileri gösteren ve hekim tarafından kabız teşhisi konulan bebeklerde beslenme ile ilgili düzenlemeler ile kabızlık sorunu aşılabilmektedir. Lifli besinlerin ve yoğurt gibi besinlerin tüketimi ile birlikte sıvı tüketiminin artırılması kabızlık problemini giderebilmektedir. Katı besin tüketen bebeklerde hekim önerileri dikkate alınmalıdır.

Bebeklerde Görülen Kabızlığın Nedenleri

Bebeklerin beslenme şekli kabızlığın nedenlerinden biridir. Genelde anne sütü tüketilmesi kabızlığın oluşmamasına neden olmaktadır. Bunun nedeni anne sütünün özel bir besin olması ve sindiriminin çok kolay olmasıdır. Bebeklerin inek sütü tüketmesi ya da katı besin tüketmesi kabızlığa neden olabilmektedir.

Bebeklerde Kabızlık Probleminin Çözümleri

Bebeklerde kabızlık genelde beslenme kaynaklıdır. Kabızlık birçok bebekte beslenme düzeni ile çözülebilen bir sorunken farklı tedaviler de uygulanabilir.

Bu tedaviler şu şekildedir:

  • Bebeklere yapılan basit egzersiz hareketleri
  • Ilık banyo yapılması
  • Bebeklerde sıvı tüketiminin arttırılması
  • Bebeklerin mide bölgesine hafif bir şekilde masaj yapılması
  • İlaç kullanımı

Bebeklerde uygulanan bu tedavilerle çoğu kez uzun bir süre almadan iyileşme sağlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.