Bebeklerde İshal

Bebeklerde İshal

0 201

Bebeklerde İshal

Bebeklerde İshal
Bebeklerde İshal

Bebeği olan annelerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri bebeklerde ishal sorunudur. Bu sorun ne kadar küçük görünse de asla küçümsenmemesi gereken bir problemdir. Bebeklerde meydana gelen sindirim sorunları veya elektrolit dengesi değişimleri ishale neden olur. İshal dışkının sulu şekilde görülmesine verilen isimdir. Bebeklerde bu sorunda karşı yeterli önlemleri almamak ve bilgi sahibi olmamak ciddi sorunlara yer açabilir.

Bebeklerde İshal Neden Olur?

İshal sorunu bebeklerde sık karşılaşılan problemlerdendir. Peki, bu probleme neler neden olabilir? Bir göz atalım.

Nedenleri şunlardır:

  • Beslenme bozuklukları
  • Boşaltım sistemi rahatsızlıkları
  • Bağırsak enfeksiyonları
  • Alerjik faktörler
  • Bebeğin yaşına uygun besinler ile beslenmesi
  • Bebeğin kullandığı birtakım ilaçlar veya antibiyotikler

Bebeklerde ishale neden olan faktörler ortadan kaldırılmalı ve bebek en kısa zamanda bir doktora götürülmelidir. Özellikle değişik renkte ishal, sürekli ishal durumlarında bir hakimden fikir almak son derece önemli ve gereklidir.

Bebeklerde İshale Karşı Nasıl Önlemler Alınmalıdır?

İlk olarak ishale neden olabilecek etkenler ortada kaldırılmalıdır. Bebeğin beslenmesine dikkat etmek gerekir. Bebek yaşına uygun şekilde beslenmelidir. Ek gıda alan bebekler için gıdaların temizliği çok önemlidir. Ayrıca ek gıda alan bebeklerde ishal problemi mevcut ise meyve ve nişasta içerikli gıdalar tüketilmesi gerekir. İshale karşı sık sık emzirme işlemi fayda sağlamaktadır. Emziren anneler düzenli ve sık aralıklar ile bebeğini emzirmelidir. İshal problemi yaşayan bebeklerde sıvı kaybı meydana gelir. Sıvı kaybını önlemek adına bebeğe bol bol su verilmelidir. Kaynatılmış ve soğutulmuş su bebek için daha uygun olacaktır. İshal süresinde ve sonrasında da sıvı takviyesine devam edilmelidir. Geçmeyen ishal sorununda bebeği en kısa zamanda bir doktora götürmek ve kısa zamanda tedaviye başlamasını sağlamak gerekir.

Bebeklerde İshal Riskli Midir?

Bazı durumlarda ishal problemi normal olarak karşılanır ve beslenme sorunlardan kaynaklanabilir. Fakat bebeklerde ishalin geçmemesi risklidir. İshal bazı hastalıkların ve sorunların habercisi olabiliyor. Bu gibi durumlarda bebek kayıpları bile görülebiliyor. İshal bağırsaklarda meydana gelen hastalıklardan veya enfeksiyonlardan kaynaklı olabilir. Bu yüzden riskli ishal değerlendirmesi yapılmalı ve bebekler doktora götürülmelidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.