Bebeklerde Ateş

Bebeklerde Ateş

0 198

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde Ateş
Bebeklerde Ateş

Bebeklerde ateş görülmesi halinde anne babalar fazlası ile endişelenmektedir. Çünkü ateşin yükselmesi vücutta doğal olmayan şeylerin olduğunu göstermektedir. Bunun için bebeklerde ateş oldukça önemli bir konu olmaktadır.

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır?

Her yaştaki insanda olduğu gibi bebeklerde de bazı sebeplerden dolayı ateşin yükselmesi durumu görülmektedir. Eğer bir bebeğiniz var ise ve ateşi 38 derecenin üzerinde seyrediyorsa bu bebekler için yüksek bir derece olarak kabul edilmektedir. Bu ateş 40 derecelerin üzerine çıkması durumunda tehlike var demektir. Kesinlikle dikkate alınması gerekmektedir.

​​​​Bebeklerin Ateşi Neden Çıkar?

Bebeklerin ateşinin neden çıktığı konusu anne babalar tarafından çok merak edilmektedir. Genelde virüslerle veya bulaşıcı bir hastalımla savaş halindeyken ateşlenmeler görülmektedir. Bebeklerde görülen yük ateşim bazı nedenleri vardır.

Bunlar;

  • Alt solunum ve üst solunum yollarının enfeksiyon kapması en çok bilinen nedendir
  • Kız çocuklarda daha çok görülen idrar yolları enfeksiyonu bir diğer nedendir.
  • Romatizma hastalıkları da nedenlerden bir tanesidir.

Bu gibi nedenlerden dolayı bebeklerde ateşlenme görülmektedir. Yaygın olarak bilinen bir diğer neden bebeklerin diş çıkarma dönemleridir.

Bebeklerde Ateş Görüldüğünde Doktora Gitmek Gerekir Mi?

Her ateş için doktora gitmek gerekmez. Fakat bebeğin ateşinin hiç düşmemesi ve bununla birlikte gelişen olumsuzluklar var ise kesinlikle bir doktora başvurulması gerekmektedir. Eğer bebeğiniz 3 aylıktan küçük ise ateşleri yükselmesi durumunda doktora götürülmesi bir şarttır. Ateşin yanı sıra cilt üzerinde döküntü oluşmuş ise doktora aynı şekilde gidilmesi gerekmektedir. Karın ağrısı, idrar sırasında yanma, öksürük, kulak ağrısı gibi şikayetler varsa doktora gidilmesi çok önemlidir.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerin ateşi çıktığında ateşi düşürmek amacı ile kendinizin evde yapabileceği bazı durumlar vardır. Fakat ateş 39 derecenin üzerinde ve bebek 3 aylıktan küçük ise kendiniz müdahale etmeden bir doktor yardımı almanız gerekir. Fakat bu durumlar söz konusu değil ise öncelikle bebeğin üzeri çıkarılıp ılık bir duşa sokulması gerekmektedir. 6 aydan büyük bir bebeğiniz varsa su verilip sıklıkla ateşinin ölçülmesi ve bunun yanı sıra da alnına ıslak bir bez koyulması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.