Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

0 182

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

 

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler ne zaman görmeye başlar? Bebekler konusunda merak edilen konulardan biridir. Bebekler doğdukları andan itibaren görmeye başlar. Ancak bebekler yeni doğduklarında hafif miyoptur. Bu da demek oluyor ki bebekler yeni doğduğunda sadece 20-30 mesafeyi görmektedir. Bu mesafe bebek kucağa alındığında annesinin yüzünü göreceği mesafedir. Bu nedenle bebekler annelerini kolayca tanıyıp onlarla iletişim kurarlar. Bebekler görmeye başladıklarında etrafı biraz bulanık görürler ve ışığa karşı da çok hassastır. Bebekler ışığa maruz kaldıklarında gözlerini sımsıkı kapatırlar. Ayrıca bebekler bu dönemde sadece yüzlerle ilgilidir. Renk kavramı yoktur.

Bebeklerin Görüp Görmediği Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin görüp görmediği nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtı da önemlidir. Bebekler doğar doğmaz doktor kontrolünden geçerler ve bu esnada göz muayenesi yapılır. Ancak bebek zaten miyop olduğundan görme sorunu olup olmadığı net biçimde anlaşılamayabilir. İlerleyen dönemlerde ebeveynlerin dikkat etmeleri gerekir. Aşağıda bulunan belirtilerden bir yada birkaçına rastlıyorsanız doktora başvurmalısınız. Bebeğinizin;

  • Bir gözü sabit bakıyor ana diğer gözü farklı yönlere bakıyorsa,
  • Bakışlarını tek bir cisim üzerinde odaklanmıyorsa
  • Parmağınızı gözüne yaklaştırıp hareket ettirdiğinizde takip etmeye çalışmıyorsa,
  • Gözlerini dairesel hareketlerle çeviriyorsa, gözleri ile ilgili bir sorun yaşadığını düşünebilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Net Olarak Görmeye Başlar?

Bebekler ne zaman net olarak görmeye başlar? Sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. İlk aydan itibaren bebeğin görme yeteneği hızla gelişir. 2-3 aylıkken yakınında bulunan bir cismi görmek için ki gözünü çevirir. Bebekler elleri daha rahat görmeye 3 aylıkken başladığından sık sık elleri inceler. Ayrıca uzaktaki cisimleri daha net görmeye başlayıp iki gözünü dışa doğru çevirebilir. Dönen cisimleri ya da annesini yattığı yerden takip eder. Ayrıca artık renkler de ilgisini çeker.

4-5 Aylık: Artık iplik ya da düğme gibi küçük cisimlere odaklanır ve daha büyük cisimleri fark edip onlara uzanır.

6 Aylık:  6 aylık dönem bebeğin görme duyusunda bir dönüm noktasıdır. Artık düşen bir cismi takip edebildikleri gibi derinlik algısı da artmıştır. Dik oturmaya başladıklarından isteği yere ve yöne bakabilir böylece dünyayı tanımaya başlar.

8 aylık:  Görme duyusu bir yetişkinin duyusuna yaklaşmıştır. Yakını, uzağa göre daha iyi görse de uzakta duran kardeşini veya babasını tanıyabilir. Nesnelere daha kolay uzanmaktadır.12 ayda yetişkinlerle aynı oranda görmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.