Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

0 170

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler ne zaman görmeye başlar sorusu doğum yapan tüm anneler tarafından merak edilir. Işığı görmeye başlayan bebeklerin anne karnındayken de ışık görebildikleri bilinmektedir. Ancak bu gerçek bir görme değildir. Bebekler karanlık ve aydınlık arasında ayrım yapabilirler, ancak ilk aydaki duruma henüz tam olarak uyum sağlayamadıkları için uykuları düzensiz olur. İnsanlarda, ışığı ve karanlığı ayıran hücreler, gündüz ve geceyi ayırmak için kullanılır. Öte yandan bebekler başlangıçta zayıf göz-beyin iletişiminden dolayı gece yarısı uyanabilirler. Bir süre sonra ise göz ve beyin arasındaki iletişim gelişmeye başlayacak ve bebeğinizin uykusu normale dönecektir. Bebekler genellikle birkaç hafta boyunca aydınlık ortamlara tepki gösterirler ve ilk üç ay göz teması kurmaları gerekir.

Anne Karnında Görme Duyusu

Bebeğin görsel gelişimi doğumdan önce başlar. Hamilelik sırasında vücut gelişimi, gözlerin ve beynin görme merkezi de dahil olmak üzere fetüsün fiziksel ve zihinsel gelişimi için önemlidir. Doğum uzmanları ve jinekologlar, hamilelik sırasında ve uygun dinlenme sırasında beslenme ve takviye talimatlarına uymanız gerektiğini önerir. Normal koşullarda düzenli olarak alınan en basit ilaçlar bile hamilelik sırasında risk oluşturabilir. Bunun nedeni, doğum sırasında düşük doğum ağırlığına ve diğer birçok soruna neden olabilmesidir. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde görme bozukluğu riski yüksektir. Ayrıca hamile annelerde kızamıkçık gözlere zarar verebilir. Hamilelik sırasında, reçetesiz satılan ilaçlar veya şifalı bitkiler gibi herhangi bir ilaç almadan önce daima bir kadın doğum uzmanına danışmanız da önemlidir.

Görme Duygusu Ne Zaman Oluşur?

 

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler ne zaman görmeye başlar sorusunun cevabı ebeveynler için önemlidir. Bebeklerde, hareketlilik arttıkça başlangıçta 50 cm mesafe görme gelişir. Bebeğiniz doğduğunda başını hareket ettirmek ve bakmakta zorlanır, bu nedenle sadece önündeki veya kısa mesafedeki görüntüleri görebilir. Bu nedenle, gözlerini veya başını hareket ettirmeden yalnızca yanında belirli bir nesneyi görebilir. Altı ay boyunca yakındaki hareketli nesneleri takip etme yeteneği gelişir. Ayrıca beş yaş civarında bir yetişkinle aynı seviyeye ulaşır. Gelişim bu yaşta devam eder ve bu süre 7-9 yaşına geldiğinde tamamlanır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.