Bebekler Ne Zaman Anne Sütünü Bırakmalı

Bebekler Ne Zaman Anne Sütünü Bırakmalı

0 169

Bebekler Ne Zaman Anne Sütünü Bırakmalı

Bebekler Ne Zaman Anne Sütünü Bırakmalı
Bebekler Ne Zaman Anne Sütünü Bırakmalı

Bebekler dünyaya gelmesi ile birlikte belli bir süre anne sütüne bağlı bir şekilde hayatını devam ettirmektedir. Ancak bir süre sonra ek gıdaya geçmesi gerekmekte ve anne sütünden ayrılması gerekmektedir. Bebekler ne zaman anne sütünü bırakmalı sorusu ise tam olarak ek gıdaya geçmesi ile birlikte sorulmaya başlanmaktadır.

Bebekler dünyaya geldikten sonra en az 1 sene olacak şekilde anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Bunun anı sıra emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesi ise bebeğin bağışlık seviyesinin yükseltilmesine, iyi bir şekilde büyümesine ve sağlıklı birgelişim göstermesi için büyük bir önem taşımaktadır.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bebekler ne zaman anne sütünü bırakmalı sorusu çok tartışmalı bir soru olmaktadır. Bunun sebebi ise annenin sütünün bebeğe birçok şekilde fayda sağlaması olmaktadır. Faydalardan ilki anne sütünün içerisindeki besin değerinin yüksek olması bebeğin enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte kas ve kemik gelişimini olumlu bir şekilde etkilemektedir. İshal veya solunum yolu gibi hastalıklardan korur ve emme esnasında çene kaslarının çalışmasından dolayı diş gelişimini olumlu bir şekilde etkilemektedir.

Süt Kesme Teknikleri Nelerdir?

Bebekler ne zaman anne sütünü bırakmalı yanı sıra sütü bırakma yaşının gelmesi ile birlikte nasıl bırakılacağı da merak edilmektedir. Çünkü çocuklar anne sütünden ayrılması ile birlikte anneden de kopacağını düşünmesinden kaynaklı zor bir süreç olmaktadır. Bu süreçte annenin sabırlı olmasını ve çocuğa karşı şiddet göstermemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra süt kesme teknikleri ise şunlardan oluşmaktadır;

-Emzirme süreleri uzatılmalı ve çocuk ile güzel bir iletişim kurulması gerekmektedir.

-Anne sütü yerine inek sütüne teşvik edilmesi gerekmektedir.

-Emzirme süreleri olabildiğince kısaltılması gerekmektedir.

-Emmek istemesi durumunda bebeğin başka yöne ilgisi çekilmesi gerekmektedir.

-Gece emzirmek çocukların en çok kopamadığı durumlar olmaktadır. Bırakılması durumunda ise hırçınlaşmakta ve bu durumda eşiniz onu kucağına alarak sakinleştirmeye çalışması gerekmektedir.

-Eğer bütün teknikleri uygulanmasına rağmen başarılı olunmaması durumunda bebeğin üzerine gidilmeden belli bir süre ertelenmesi ve daha sonrasında tekrardan denenmesi gerekmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.