Bebek Sağlığı ve Hastalıkları

Bebek Sağlığı ve Hastalıkları

0 179

Bebek Sağlığı ve Hastalıkları

Tüm anne-babaların en büyük korkusu bebeklerinin bir gün hasta olmasıdır. İlk defa ebeveyn olan anne babalar bu durumda müthiş bir panik yaşarlar. Sağlıklı olan bebeğiniz hastalanırsa hemen panik yapmayın. Bu nedenle internette en çok araştırılan konuların başında gelen bebek sağlığı ve hastalıkları konusudur. Bebeklerde genel olarak görülen sağlık sorunları arasında soğuk algınlığı yaygın olarak görülebildiği gibi en çok görülenler de pişik gibi cilt sorunları da görülebilir. Ancak bu sağlık sorunların birçoğu ciddi olmayabilir.

Bebeğim Hasta mı?

Bebekler genelde sağlıklıdırlar ama zaman zaman hastalanabilirler. Bu sağlık sorunların çoğu ciddi olmayabilir. Ancak bebeklerde ateş ve enfeksiyon görüldüğünde yeni ebeveynler bebeğim hasta mı? Endişesine kapılırlar. Tecrübe sahibi anne-babalar bile zaman zaman normal bir huysuzluğu ve hafif hastalıkların ciddi sorunlardan ayırt etmekte güçlük çekebilir. Bu nedenle bir bebek hastalandığında ne zaman doktorla iletişime geçeceğinizi bilmek önemli bir konudur.  Genellikle sağlıklı bir bebekte ara sıra ortaya çıkan bir hastalıklarda endişelenecek bir durum olmayabilir ancak bazen en iyisi bir doktora başvurmak olabilir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Bebeklerde ara sıra görülen enfeksiyonlar ve ateş doğaldır. Böyle bir durumda panik olmamanız önemlidir. Bu nedenle annelerin en merak ettikleri konu ne zaman doktora başvurmalıyım? Sorusudur. Aşağıdaki semptomların bir ya da birkaçını gördüğünüzde doktorunuza başvurmalısınız.

  • İştahta görülen değişiklikler: Eğer bebeğiniz birkaç kere emzirmeyi reddederse doktorunuza başvurun.
  • Davranışlarında görülen değişiklikler: Bebeğiniz normalden daha fazla ağlıyor ya da alışılmadık şekilde fazla uyuyorsa.
  • Bebeğinizin göbek bölgesi ya da penisi aniden kızarıklık görülürse doktora başvurun.
  • Ateş. Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse, herhangi bir ateş için doktora başvurun.
  • Bebek 3-6 aylık ise ateşi 38,9 üzerinde ise doktorunuza başvurunuz.
  • İshal. Bebeğinizin dışkıları özellikle gevşek veya sulu ise doktora başvurun.
  • Kusma. Bebeğiniz beslendikten sonra güçlü bir şekilde kusarsa veya bebeğiniz sıvıları sekiz saat içinde tutamazsa, doktorunuza başvurun.
  • Dehidrasyon. Bebeğiniz daha az gözyaşı ile ağlarsa, çok daha az ıslak bez varsa veya ağzı kuruysa doktorunuza başvurun. Ayrıca bebeğinizin yumuşak noktası çökmüş görünüyorsa doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Göz akıntısı. Gözlerden biri veya her ikisi de kızarıklık veya mukus akıyorsa, doktorunuza başvurun.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.