Bebek Oyunları

Bebek Oyunları

0 215

Bebek Oyunları

Bebek Oyunları
Bebek Oyunları

Bebekler doğdukları andan itibaren dış dünya ile ilgilenmeye başlar. Yeni ebeveynler bebeklerin gelişimlerinin doğru biçimde olup olmadığı konusunda zaman zaman endişe duyabilirler ancak her bebeğin gelişme gösterme süresi farklılık gösterir. Bununla birlikte bebekler en çok bebek oyunları sayesinde anne- babaları ile iletişim kurabilirler. Onlar için oyun oynamak en doğru iletişim ve eğitim biçimidir. Oyun oynamak bebeklerin fiziksel ruhsal ve duygu gelişimi açısından çok önemlidir. Oyun oynamak bebekle anne-baba arasındaki iletişimi ve bağı güçlendirmek için birebirdir.

Bebek Oyunları Nasıl Seçilir?

Bebek oyunları ne kadar önemli ise en çok merak edilen konulardan biri de bebek oyunları nasıl seçilir?  Konusudur. Bebeklerle oynanan oyunların bebeklerin gelişim dönemine göre seçmek gerekir. Ayrıca seçilen oyunların bebeklerin ihtiyaçlarını görmek ve etkileşim içinde olmak için senkronizasyonun da olmasını gerektirir. Bununla birlikte bebeğinizin sizi keşfetmesine de imkân sağlayacaktır. Ayrıca oyunlarda kullanacağınız materyallere de dikkat etmeniz gerekecektir. Oyun sırasında güvenlik önlemlerini almalısınız. Küçük parçaları yutmamasını sağlamalısınız. Gerekli güvenlikli önlemlerini aldığınız sürece oyun oynamaya devam edilmesi faydalı bir aktivitedir.

6-12 Aylık Bebekler için Oyunlar

Bebeklerin gelişimi için oyun oynamanın yararlı bir aktivite olduğunu yazımızın önceki bölümünde bahsetmiştik. 6-12 aylık bebekler için oyunları sizler için araştırdık.  Gelin hep birlikte bu oyunlara bir göz atalım.

  • Düğmeli Eldiven: Bir eldivenin üzerine farklı büyüklükte ve renklerde düğmelerle mükemmel bir oyun oynayabilirsiniz. Elinizi açıp kapatıp düğmelerle ses çıkartarak tüm ilgisini toplayabilirsiniz. Bebeğinizin sebep sonuç ilişkisi kurma, komutları algılama ve kavrama kabiliyetini geliştirecektir.
  • Saklanma veya Ce-e: Çeşitli söylemler kullanarak ayrışma ve kavuşma oyunu oynayabilirsiniz. Bu söylemlere örnek olarak “Ali nerede? Buradaymış! Gibi olabilir. Bütün dünyada en çok oynanan ve çocukların en çok oynadığı oyundur. Bağlanma, ayrışma, etkileşim nesne sürekliliği için en etkili oyunlardır.
  • Su oyunu: Geniş bir kabın içine ya da küveti doldurarak bebeğinizin en sevdiği ve oynamaya alışık olduğu oyuncaklarını koyup bebeğinizi izleyin. Ne kadar eğlendiğini ve sizinle bağ kurduğunu göreceksiniz. Oyun oynarken bebeğinizin gelişimine etki ederken birlikte eğlenmeyi de ihmal etmeyin.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.