Bebek Olmadan Memeden Süt Gelir Mi?

Bebek Olmadan Memeden Süt Gelir Mi?

0 188

Bebek Olmadan Memeden Süt Gelir Mi?

 

Bebek Olmadan Memeden Süt Gelir Mi?
Bebek Olmadan Memeden Süt Gelir Mi?

Bebek olmadan memeden süt gelmesi durumu ile hamilelik döneminde olan bir anne karşılaşırsa genellikle bir problem yaratmaz ancak hamilelik döneminde olmayanların bu durumla karşılaşması anormal bir durumdur. Bu dönemde memeden sıvı gelmesine ise galaktore denir ve bu durumla karşılaşan kişilerin doktora başvurmaları gereklidir.

Hamileliğin son dönemlerinde anne adayının memesinde süt gelmesi normal karşılaşılan bir durumdur çünkü göğüslerden süt gelmesini sağlayan hormonların değeri hamileliğin ilk zamanlarından itibaren yükselmeye başlar. Hamileliğin son aşamasında da yüksek ilan bu hormonlardan dolayı da memeden sut gelebilmektedir.

Hamileliğin son aşamasında anne adayının memesinde gelen sütten dolayı anne adaylarının kıyafetleri ıslanabilir. Bu da rahatsızlık vereceği için anne adaylarından süt gelmesi halinde göğüs pedlerini kullanmaları tavsiye edilir çünkü bu pedler sayesinde memeden gelen sütler anne adayının kıyafetine sızmaz.

Bebek Olmadan Memeden Süt Gelmesi Erken Doğum İşareti Mıdır?

Bebek olmadan memeden süt gelmesi durumu halk arasında erken doğum habercisi olaraknitelendirilebilmektedir ancak bu tamamen yanlış bir ifadedir çünkü bu iki durum birbirinden farklıdır.

Gebelikte annenin memesinde süt gelmesi hormonlarla ilgili bir durumdur. Bu yüzden deanne adaylarının gebelikte memesinde sut geldiğini görmeleri halinde endişelenmemeleri gereklidir.

Bazı anne adaylarında gebeliğin ilk dönemlerinde süt gelmeye başlarken bazı anne adaylarında da gebeliğin son aşamalarında sut gelmeye başlayabilmektedir. Bunların gani sıra gebeliği boyunca memesinden sut gelmeyen anne adayları da vardır. Tüm bu durumlar normaldir ve anne adayının endişelenmemesi gereklidir.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalı

Bebek olmadan memeden süt gelmesi gebelikte anne adaylarının karşılaşacağı bir durumdur. Bu yüzden gebelikte bu durumla karşılaşan anne adaylarının bu durumla karşılaştıklarında korkmamaları tavsiye edilir ancak bazı özel durumlar ile karşılaşılması halinde doktora başvurulması gereklidir. Ayrıca bu durumlarla karşılaşan anne adaylarının doktora başvurmakta gecikmemeleri gereklidir.

Anne adaylarının doktora başvurmaları gereken durumlar şu şekildedir:

  • Memeden gelene sıvının veya kahverengi ve pembe renkte olması
  • Memeden gelen sıvı kokuyor olması
  • Memeden gelen sıvının iltihaplı olması
  • Memeden gelen sıvının kanlı gibi gözükmesi
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.