Bebek Olmadan Kese Oluşur Mu?

Bebek Olmadan Kese Oluşur Mu?

0 201

Bebek Olmadan Kese Oluşur Mu?

Bebek Olmadan Kese Oluşur Mu?
Bebek Olmadan Kese Oluşur Mu?

Bebek olmadan kese oluşumu zar ve plasentanın anne rahminde oluşmasına rağmen embriyonun olmadığı durumlara denmektedir. Bu gibi durumlara ise boş gebelik olarak isimlendirilmektedir. Sebebi ise genellikle kromozom bozukluğundan dolayı görülmekte ve ilk 3 ayında meydana gelmektedir.

Sperm ve yumurta döllendikten sonra bebeğin yaşamını sürdüreceği kese oluşmaktadır. Ancak bebek gelişmediği için boş gebelik olarak geçmektedir. Kromozom bozukluğunun yanı sıra kalitesiz sperm hücresinin yumurta da bölünmesi sonucunda da ortaya çıkabilen bir durum olmaktadır. Ultrason gibi durumlar ile anlaşılabilmektedir.

Boş Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Bebek olmadan kese oluşumu genellikle kadınlar da hamilelik süreci olarak geçilmekte ve hamile kalındığı düşünülmektedir. Ancak bu gibi durumlar da ultrason çekimlerinin yapılması ve böylelikle öğrenilmesi gerekmektedir. Öğrenilme aşaması ile sağlıklı bir embriyo gelişimin de en geç 5. ve 6. Haftada embriyo görülmeye başlanmaktadır. 7. Haftaya gelinmesi durumunda ise kalp atışı duyulmaktadır. Ancak bu ve bunun gibi durumların ortaya çıkmasında ve ultrason ile yapılan kontroller de embriyonun gelişim göstermemesi veya herhangi bir gelişim olmaması durumunda boş gebelik teşhisi koyulmaktadır.

Boş gebelik belirtilerinin hamilelik ile aynı belirtilere sahip olmasından dolayı ise kişilerin bu şüphe olması durumunda düzenli bir şekilde doktor kontrolüne giderek durumu takip etmesi gerekmektedir.

Boş Gebelik ile Dış Gebelik Arasındaki Fark Nedir?

Bebek olmadan kese oluşumu boş gebelik olarak adlandırılmaktadır. Ancak dış gebelik adı verilen bir durum ile de karşı karşıya kalınmaktadır. Ancak ikisi birbirinden farklı şeyler olmaktadır. Boş gebelik genellikle kadının rahminde gerçekleşen bir durum olmaktadır. Ancak dış gebelik rahim dışında oluşan bir durum olmaktadır. Boş gebelik de normal gebelikteki gibi Beta-HCG hormonlarında değişiklik gözükmesinden dolayı hamile kalındığı düşünülmektedir. Ancak dış gebelikte herhangi bir hormonal değişiklik ortaya çıkmamaktadır.

Boş gebelikte çok nadir de olsa kanama gibi durumlar ile karşı karşıya gelinmektedir. Ancak dış gebelik de kanama oranları daha yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Boş gebelik rahim içerisinde olmasından dolayı kürtaj ile son verilmekte dış gebelik ise ameliyat ile sonlandırılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.