Bebek Neden Anne Sütü Emmez?

Bebek Neden Anne Sütü Emmez?

0 175

Bebek Neden Anne Sütü Emmez?

 

Bebek Neden Anne Sütü Emmez?
Bebek Neden Anne Sütü Emmez?

Bebek anne sütünü neden emmez gibi sorular her annenin aklına gelmektedir. Emzirme dönemi ise bebeğin dünyaya geldikten sonra annesi ile kurduğu ilk bağ olmaktadır. Bu zaman sürecinde ise annenin bebeği ile olan duygusal iletişimi ve doğru pozisyon da emzirmesi gibi birçok faktör emme döneminin iyi geçmesini sağlamaktadır. Ancak ortaya çıkabilecek bazı sebeplerden dolayı annenin sütü olmasına rağmen bebek gelen sütü yutamaz, reddeder veya ağlamaya başlamaktadır. Bu gibi durumlarda ise Bebek anne sütünü neden emmez gibi sorular annelerin akıllarına gelmektedir.

Anne Sütü Emmemesinin Nedenleri

Bebek anne sütünü neden emmez sorusunun cevabı aslında çok farklı faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bunun sebebi ise her annenin memesi ve her bebeğin memeye karşı duyarlılığı farklı olmaktadır. Bir bebeğin hele ki anne sütü ile beslenen bir bebeğin reddetmesi birçok faktöre bağlı olmaktadır. Bu faktörler ise şunlardan oluşmaktadır;

-Bebeğin ağzında pamukçuk çıkması.

-Bebeğin burnu tıkalı olması ve bundan dolayı emerken nefes alamaması.

-Annenin her zamanki yemiş olduğu besinleri bırakıp farklı besinler ile beslenmeye başlaması ile sütün tadında değişme olması.

-Yanlış emzirme pozisyonunda bebeğin beslenmesini sağlama.

-Annenin stresli bir hayatının olması bebeği de etkilemesinden dolayı emmek istememesi.

-Bebeğin büyümesi ve dış çıkarma döneminde canının acıması.

-Bebeğin emzirme saatlerinin değişken olması.

-Annenin emzirme döneminde iken yeniden hamile kalması.

-Sütün gelme miktarı

-Annenin veya bebeğin geçirmiş olduğu enfeksiyonlar

En İyi Bebek Emzirme Pozisyonu

Bebekler diğer değişkenlere bağlı olmadan beslenirken rahat etmesi ve ağzına memeyi rahat bir şekilde alması oldukça önemli olmaktadır. Bunun için ise annelerin bebeği memeye ağzına alabilmesi için belli pozisyonlarda çocuklarını emzirmeleri gerekmektedir.

En iyi bebek emzirme pozisyonu annenin bebeği kucağına aldıktan sonra meme ucunu ağzına getirip beklemesi olmaktadır. Ağzına iyi yerleşmesi için ise iki parmak ile meme ucu sıkılarak da ağzına verilebilmektedir. Ancak bu işlem yapılırken bebeğin başından tutulup zorla memeyi tutması için tepki göstermek ise bebeğin reddetmesine yol açabilmektedir. Bu yüzden de bebeğin almasını beklemek daha sağlıklı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.