Bebek Ne Zaman Anneden Beslenmeye Başlar

Bebek Ne Zaman Anneden Beslenmeye Başlar

0 288

Bebek Ne Zaman Anneden Beslenmeye Başlar

Bebek Ne Zaman Anneden Beslenmeye Başlar
Bebek Ne Zaman Anneden Beslenmeye Başlar

Bebek için doğduktan sonra anne sütü ne kadar önemli ise aynı oranda anne karnındaki beslenmesi de büyük önem taşımaktadır. Bu noktada hamilelerin hamilelik dönemleri boyunca yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda hamilelikte beslenme hem çocuğun daha sonraki dönemdeki sağlık durumu için hem de çocuğun sonraki dönemlerdeki beslenme alışkanlığına temel oluşturmaktadır. Bundan dolayı bu dönemde yenilen veya içilen zararlı maddeler çocuk için büyük tehlike arz ederken faydalı yiyecekler çocuğun gelişimi ve sağlıklı bir doğum için büyük önem taşımaktadır.

Bebek Ne Zaman Annenin Yediklerinden Beslenmeye Başlar

Genel olarak çocuk anne karnına yerleştiği andan itibaren anneden beslenmeye başlar. Kendisinin herhangi bir enerji verecek besin tüketememesinden dolayı enerjisini anneden karşılar. Bundan dolayı annenin hamilelik döneminde dengeli ve beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Hamilelikte beslenme alışkanlıkları belli ölçüde değiştirilmelidir. Özellikle hormonal değişikliklerden dolayı daha önce yaşamadığınız mide bulantıları ve benzeri durumlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu gibi durumları ortadan kaldırmak için mide asidinizi alacak besinleri sabah uyandığınızda veya gece uyumadan önce tüketmeniz önem taşımaktadır.

Gebeliğin İlk Aylarından Beslenme Kuralları

Hamilelikte beslenme noktasında özellikle mideye zarar verecek besinlerden uzak durulması önerilmektedir. Midede yanmaya sebep olabilecek besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Hormonal değişikliklerden dolayı zaten yaşanmaya başlanan mide bulantılarının ortadan kaldırılması için özellikle çiğ sebze tüketiminin belli oranda azaltılması gerekmektedir. Son olarak hem annenin hem de çocuğun sağlığını korunması açısından günlük en az 5-6 bardak su içilmesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde ne yenilmesi gerektiği kadar ne kadar yenilmesi gerektiği de önem taşımaktadır. Çocuk anneden beslenmeye başladığı için annenin daha fazla besine ihtiyaç duyması normaldir. Ancak bu dönemde anne beslenmesini kontrol ederek çocuğun daha sonraki dönemde sağlıklı olmasını sağlayabilmektedir. Özellikle günlük olarak düzenli protein ve karbonhidrat tüketimi çocuk gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Son olarak çay ve kahve seven hamileler için özellikle bazı bitki çaylarının tüketilmemesi ve alınan kafeini belli düzeyde azaltması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.