Bebek Hangi Pozisyonda Beslenmeli  

Bebek Hangi Pozisyonda Beslenmeli  

0 180

Bebek Hangi Pozisyonda Beslenmeli  

Bebeklerin dünyaya gelmesi ile birlikte altıncı ayına giresiye kadar herhangi bir ek gıda kullanılmamakta ve bu süreçte anne sütü ile başlamaktadır.
Bebeklerin dünyaya gelmesi ile birlikte altıncı ayına giresiye kadar herhangi bir ek gıda kullanılmamakta ve bu süreçte anne sütü ile başlamaktadır.

Bebeklerin dünyaya gelmesi ile birlikte altıncı ayına giresiye kadar herhangi bir ek gıda kullanılmamakta ve bu süreçte anne sütü ile başlamaktadır. Anne sütünün tek besin kaynağı olmasından dolayı ise bebek hangi pozisyonda beslenmeli gibi sorular büyük önem taşımaktadır. Bebeklerin anne sütü tüketimi esnasında pozisyon kadar annenin ne hissettiği ve ne durumda olduğu büyük önem taşımaktadır. Çünkü bebek hissetmekte ve strese girerek emmekten vazgeçebilmektedir.

Bebek hangi pozisyonda beslenmeli sorusunun en net cevabı annenin en rahat olduğu oturma şeklinden sonra bebeği meme ucuna yatırarak beslenme sürecini başlatması olmaktadır. Ancak beslenme esnasında herhangi bir şekilde baskı yapılmamaya özen gösterilmesi ve bebek ile iletişim halinde olması anne sütünü daha hızlı bir şekilde tüketmesini sağlamaktadır.

Bebek Beslenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek hangi pozisyonda beslenmeli yanı sıra bebek beslenirken de annenin dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bebeğin beslenme saati geldiğinde zorla emzirilmemesi gerekmektedir. Kafasının tutulup meme ucuna bastırılması çocuğun memeden kopmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de sevgi dolu yaklaşmak önemlidir.

Emzirme döneminde annenin memesinden akıntı olması çok normal olmaktadır. Bundan dolayı da emzirmeden önce ıslak bir pamuk ile temizlenmesi ve daha sonrasında kurulayarak bebeğe verilmesi gerekmektedir. Bebek beslenirken bir anda memeyi bırakması sütün bittiği veya çocuğa yetmediği anlamına gelmemektedir. Bu yüzden de memeyi bıraktıktan sonra diğer göğüste denenmesi gerekmektedir. Çünkü bebek ne kadar emerse annenin vücudu o kadar süt üretmektedir.

Yenidoğan Bebek Beslenme Süreci

Bebek beslenme süreci oldukça zor olmaktadır. Bunun sebebi ise 6 aya kadar bebeğin anne sütü ile beslenmesi ve bu beslenme sürecinde acaba doydu mu gibi ihtimaller ile karşı karşıya kalınmasından kaynaklanmaktadır. Emzirme dönemi özellikle yenidoğan bebeklerde 2 saat arayla gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu da günlük bir bebeğin 8 veya 12 defa anne sütü ile beslenmesi olmaktadır.  Yenidoğan ve ek gıdaya geçmiş olan bütün bebekler anneleri ile yüksek bir bağa sahip olmaktadır. Bu bağdan dolayı ise beslenme sürecinde annenin stres olup olmadığını rahatlıkla hissederek huzursuzluğa kapılabilmektedir. Bundan dolayı da annenin en rahat olduğu şekilde bebeğini emzirmesi gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.