Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi

0 180

Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi
Bebek Gelişimi

Yeni doğduklarında bebekler doğal olarak ebeveynlerinin bakımına muhtaçtırlar. Buna karşılık bebek gelişimi ilk aylarda çok hızlıdır. Yeni doğan bebekten yürümeye başladığı ana kadar geçen gelişme süresi 12 aydır. Üstelik bu gelişim son derece heyecan verici ve hızla devam etmektedir. İlk defa anne baba olanlar ise bundan sonra ne olacağını ve bebeklerinin gelişiminin olumlu ve doğru yönde olup olmadığını nasıl anlayacağı konusunda endişe duyarlar. Uzmanlar bu konuda gelişim dönüm noktalarına odaklanmak yerine her bebeğin kendi gelişme hızına sahip olduğunu unutmamalıdırlar. Bazı bebekler ilk kelimelerini 8 aylıkken söyleyebildiği gibi, bazıları da 12 aylık sonrasına kadar konuşmayabilir. Yürümeye 9 ila 18 ay arasında herhangi bir dönemde başlayabilir.

Bebek Gelişiminde İlk 6 ay

Bebek gelişiminde ilk 6 ay önemli bir dönemdir. Yeni doğduklarından andan itibaren ilk 3 ay içinde bebekler gülümsemeyi öğrenirler. İlk dönemlerde sadece kendilerine gülümsüyorlar ancak ilk 3 ay içinde gülümsemelerine sizden karşılık isteyecekler ondan sonrasında ise sizin onlara gülümsemenizi sağlayacaklardır. Ellerini açıp kapatırlar ve ellerini ağızlarına götürürler. Sallanan nesneleri izler onlara ellerini uzatabilirler ama uzanamazlar. İlk 3 aydan sonraki 4-6 aylık dönemlerde ise bebekler gerçekten dünyayı fark ediyorlar ve onu kullanmayı öğreniyorlar. Nesnelere uzanıp kapabilirler. Bu yüzden saçlarınıza dikkat edin. Bu aylarda gerçekten bebekler çok geveze olabilirler. Destekle oturabilir ve düzgün bir baş kontrolüne sahiptir.

Bebek Gelişiminde Son 6 ay

Bebek gelişimin son aylar oldukça geçişlidir.  Bu nedenle bebek gelişiminde son 6 ay gerçekten önemlidir.7 ila 9 ay arasında emekler, ya da yerde karınları üzerinde sürünebilir. Desteksiz otururlar. Tanıdık kelimelere tepki verebilirler. Ayakta durabilir, el çırpabilirler. Anne ve baba diye konuşabilirler. Son gelişim aşamasında yani 10-12 ay arasında gelişim artık çocukluğa geçiş dönemi olarak da nitelendirilebilir. Kendi beslenebilir. Ayrıca baş ve işaret parmakları ile nesneleri tutup kavramada ustadırlar. Mobilyalara tutunarak odanın içinde gezebilirler. Dikkat çekmek için istediği nesneleri göstermeye başlar. İlk adımlarını atabilir ama bu daha uzun bir süre alabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.