Bebek Emzirme

Bebek Emzirme

0 191

Bebek Emzirme

Anne sütü doğadaki en mucizevi olaylardan sadece biridir. Anne sütü yeni doğan bebeğin ihtiyacına göre besinler içeren ve annenin süt bezlerinden üretilen doğal bir salgıdır. Doğum sırasındaki hormon değişimlerinden etkilenerek salgılanmaya başlayan anne sütü salgısı bebek doğduktan kısa süre sonra bebek emzirme yoluyla bebeğe içirilmelidir. Birçok hastalığa karşı doğal antikor içeren anne sütü ile yeni doğanlarda doğal bir direnç oluşmuş olur. Emme refleksi doğuştan geldiği için anne bebeği en doğru pozisyonda tutarak emzirmesini sağlamalıdır. Doğru pozisyon bebeğin sütü emerken yorulmamasını sağlamak ve ona destek olmaktır. Yeni doğan bebekler düzenli olarak sürekli beslenmeleri gerektiği için ve vücutları henüz kıkırdak yapıda olduğu için annenin desteği oldukça önemlidir.

Bebek Emzirmede Doğru Pozisyon Neden Önemlidir?

Anne sütü mucizesi sayesinde bebekte doğal bir direnç oluşur. Bebeğin bundan faydalanabilmesi için sıklıkla süt emmeli ve doğru beslenmelidir. Süt emerken oldukça yorulacakları için annenin desteğine ihtiyaç duyarlar. Anne dik bir pozisyonda oturmalı  ve bir eli ile bebeği tutup diğer eli ile memesini tutup bebeğe destek olmalıdır. Bu sayede bebek sütü emerken boğulma tehlikesi ile karşı karşıya gelmeyecek hem de sütü emerken yorulunca ara verebilecektir. Bebek emzirme belirli aralıklarla yapılmalı ve sık aralıklar ile emzirilmelidir. Uzun bir süre tek memeden emzirildikten sonra diğer memeden süt emzirilmelidir.

Bebek Emzirmenin Püf Noktaları

Anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri içermektedir. Bu besinler ile bebek hem büyür hem de direnç sağlar. Bebeğin ihtiyaç duyduğu besinlerden il olarak su akar. Bebek susuzluğunu giderdikten sonra ihtiyaç duyduğu proteinler ile beslenir.  En son da ihtiyaç duyduğu yağları anne sütünden temin eder. Bebek emzirme sırasında bu olaylar tek bir memede sırası ile gerçekleştirilir. Bundan dolayı tek bir memeden belirli bir süre beslenmedikçe diğer memeden emzirilmeye başlanamamalıdır. Aksi halde bebek ihtiyaç duyduğu besinleri tam olarak alamaz. Bu durum da yavaş büyüme veya yetersiz gelişime neden olur. Düzgün bir beslenme için mutlaka emzirme kurallarına dikkat edip onlara göre bebeğin beslenmesi yapılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.