Bebek Eğitimi

Bebek Eğitimi

0 182

Bebek Eğitimi

Bebekler henüz anne karnındayken bile dış dünya ile iletişime geçerler. Atalarımızın dediği gibi ağaç yaşken eğilir sözünü doğrularcasına bebekler ilk doğdukları andan itibaren çevre ile bağlantı kurmaya ve dış dünyayı gözlemleyerek öğrenmeye başlarlar. Bu nedenle bebek eğitimi doğdukları andan itibaren başlar ve doğal olarak bebeklerin ilk iletişim kurdukları anneleri olduğundan eğitimin ilk yıllarında annelerin rolü çok fazladır. Uzmanlara göre öğrenmenin en iyi zamanı bir çocuğun hayatının ilk yıllarıdır. Bebeklerin eğitiminde en iyi yöntem bebeklerin izlemesi, taklit etmesidir.   Zaman zaman bebeklerin ilgisini kendinize çekmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda dikkat çekici yeni yöntemler geliştirmeniz gerekebilir.

Bebeklerde Eğitim Nasıl Olmalı?

Bebek Eğitimi
Bebek Eğitimi

Annelerin internette en çok araştırdıkları konulardan biri de bebeklerde eğitim nasıl olmalı? Konusudur. Uzmanlara göre bebeklerde eğitim doğumdan hemen sonra başlar.  Çünkü bebekler doğumla birlikte duyularını kullanmaya başlar ve anneye dokunup, bakması, kokusunu alması buna işarettir.  Bununla birlikte en iyi öğrenme yerleri ise oyun alanlarıdır. Bebekler öğrenme yeteneklerini oyun oynayarak kazandıkları bir gerçektir. Bu nedenle evde yapacağınız bebek aktiviteleri büyük önem taşır. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi yönünden çok etkili olan bu aktiviteler her ay bebeğin gelişim özelliklerine uygun biçimde yapılmalıdır.

Bebeklerle Nasıl İletişim Kurmalısınız?

Bebeklerin ilk doğdukları andan itibaren duyularını kullanmaya başladığını daha önce belirtmiştik.   Annelerin en merak ettikleri konuların başında bebeklerle nasıl iletişim kurmalısınız? Sorusudur. Hep birlikte bebeklerde eğitime nasıl başlayacağımıza göz atalım.

  • Göz teması Kurun: Yeni doğan bebeğiniz çok kısa anlarda gözler açık olur. Siz de bu anlardan faydalanıp doğrudan onlara bakın. Bebekler yüz tanımaya çok erkenden başlar ve doğal olarak en önemli yüz annesinindir. Sizin yüzünüze baktıkça hafızasını oluşturmaya başlayacaktır.
  • Dilinizi Çıkarın: Size bu hareket tuhaf gelse de yeni doğan bebekler basit yüz hareketlerini taklit edebilme yeteneğine sahiptir. Bu durum erken sorun çözmenin ilk işaretlerinden biridir.
  • Düşünmesini Sağlayın: Bebeğinizin aynada kendisini görmesini sağlayın. Başta başka bir çocuğa baktığını düşünse de “diğer “ bebeğin hareketlerini ve gülmesini sevecektir.
  • Şarkı Söyleyin: Olabildiği kadar çok melodi öğrenin ve bu melodileri kendinize göre düzenleyin. Uzmanlar müzik ritminin matematikle bağlantısı olduğunu düşünüyor.
  • Ayak Parmaklarını Gıdıklayın: Aslında sadece ayaklarını değil her yerini gıdıklayın. Gülmek ve kahkaha atmak mizah duygusunun gelişmesinin ilk adımıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.