Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

0 173

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebek cinsiyeti ne zaman belli olur? Sorusu en çok anne-baba adayları tarafından araştırılan konuların başında geliyor. Aslında bebeğin cinsiyeti döllenme gerçekleştiği andan itibaren belli olmaktadır. Ancak bebeğin cinsiyeti öğrenmek için, bebeğin sadece cinsel organlarının ultrasonda belli olacak büyümesini ve gelişmesini beklemek gerekmektedir. Gebeliğin 12 haftasına girildiği an itibariyle bebeklerde cinsiyet ultrasonda görülebilir. Ancak bu haftada ultrasonda bebeğin duruş pozisyonu yüzünden yanlış da görülebilir. Bu nedenle kesin cinsiyeti öğrenmek için hamileliğin 16.ve 20.hafta arasında ultrasonda görmeyi denemelisiniz.

Bebeğin Cinsiyeti Değişir mi?

Bebeğin cinsiyeti değişir mi? Sorusuna cevabımız hayır olacaktır. Bebeğin cinsiyeti döllenme olduğu anda belli olup kesinleşmiştir. Ultrason kontrolünde kız olarak belirlenen bebek aslında erkek olabilir. Bu yanılmanın tek nedeni ultrason taramasında bebeğin duruş pozisyonu dolayısıyla kendini göstermemesidir. Bu nedenle kesin bilgi için bebeğin cinsiyetinde 16. Hafta sonrasında bakılması önerilmektedir.

Bebek Cinsiyetinin Tahmini İçin Kullanılan Yöntemler

Bebek cinsiyetinin tahmini için kullanılan yöntemler aşağıdaki  gibi sıralanmıştır. Doktorların onayladığı ve bilimsel olarak geçerliliği sağlanmış olan yöntemlerden başka yöntemlere itibar etmemeniz en doğru ve akıllıca seçenek olacaktır.

  • Ultrason Yöntemi: Cinsiyet belirleme konusunda en güvenilir cevabı veren yöntemdir. Bebeklerdecinsiyet, bebeğingelişimine, kendini göstermesine ve doktorun yaptığı ultrason taramasında belli olmaktadır.
  • KoryonVillüs yöntemi: Ülkemizde uygulanması yasal olmayan bir yöntemdir. Ancak bazı ülkelerde uygulanması yasaldır. Ancak bu yöntem genel olarak genetik bozukluklar, kan uyuşmazlıkları gibi sorunlar nedeniyle uygulanır. Anne karnından girilip parça alınması le genetik bilgi sayesinde cinsiyet öğrenilebilir.
  • Kordo sentez Yöntemi: Bebek anne karnında iken kordonundan alına sıvı ile yapılan bir yöntemdir. Ailede genetik bir rahatsızlık bulunması ya da annenin 35 yaşından büyük olması durumunda kullanılabilir.

Bilimsel cinsiyet belirleme yöntemlerini bir kenara bırakıp halk arasında geleneksel olarak yapılan işlemlerle cinsiyet tahminlerine başvurmak sabırsız anne adaylarını psikolojik olarak rahatlatsa da bu yöntemlerin herhangi bir geçerliliği olmadığını unutmamanız yararlı olacaktır. Her ne kadar eski  zamanlarda  bu yöntemler uygulansa da şimdilerde bilimsel gerçekliği olan yöntemleri seçmelisiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.