Bebek Cinsiyeti Hangi Yöntemler ile Öğrenilir?

Bebek Cinsiyeti Hangi Yöntemler ile Öğrenilir?

0 252

Bebek Cinsiyeti Hangi Yöntemler ile Öğrenilir?

Bebek cinsiyeti hangi yöntemler ile öğrenilir sorusu ebeveynler için önemlidir. Bebek cinsiyeti öğrenme için çeşitli yöntemler vardır. Ultrason, fetüsün cinsiyetini belirlemek için en iyisidir. Sonikasyon, ses dalgalarının iletilmesine izin verir. İşlemi başlatmak için karın bölgenize az miktarda özel jel uygulanır. 3D ultrason başka bir yöntemdir. Bu ultrasonlar kullanılarak, 11-14. haftada yapılan cinsiyet tahminlerinin doğru bir oranı olduğu ortaya çıkmıştır. Üç boyutlu ultrasonografi bebeğin cinsiyetinin erken tespiti için önemlidir. Koryon villus örneklemesi (CVS) cinsiyeti belirlemede önemli olan diğer bir testtir. Bu test öncelikle kromozomal veya genetik anormallikler geliştirme riski yüksek olan gebelikleri kontrol etmek için tercih edilir. Gebeliğin 10. haftasından 12. haftasına kadar yapılabilir. İşlem, kromozomları kontrol etmek ve bebeğin cinsiyetini belirlemek için küçük plasental doku parçaları çıkarılarak yapılır. Amniyosentez ise bebeklerdeki doğum kusurlarını tespit etmek için yapılır. Bunun yanı sıra genetik bir risk varsa amniyosentez tercih edilir. Bu yöntem 18 ila 20. gebelik haftaları arasında kullanılır.

Bebeğin Cinsiyetini Öğrenmek için Ne Kadar Süre Geçmelidir?

Doğum heyecanını yaşayan anne adayları, bebeklerinin cinsiyeti ile de ilgilenmektedir. Çocuğunuzun erkek mi kız mı olduğunu görmek için beklemeniz gerekir. Cinsiyet hakkında en doğru bilgi ultrason sonuçlarında bulunabilir. Bebeğin cinsiyeti adayın anne veya babasının kromozomlarına göre belirlenir. Hamileliğin ilk 12 haftasında bebeğin cinsiyeti bilinmez. Bu nedenle ebeveynler hamileliğin 16. haftasına kadar beklemek zorundadır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Oluşur?

Bebek Cinsiyeti Hangi Yöntemler ile Öğrenilir?
Bebek Cinsiyeti Hangi Yöntemler ile Öğrenilir?

Hamilelik ortalama olarak 40 haftalık bir süreci içerir. Bu dönemde birçok soru gündeme gelir. Bunlardan en önemlisi ise bebek cinsiyeti öğrenme konusudur. Her aile bir an önce bebeğinin cinsiyetini öğrenmek ister. Bir fetüsün cinsiyetini bilmek için birçok neden vardır. Bazı ebeveynler doğru ismi seçebilmek için bebeklerinin cinsiyetini hızlıca öğrenmek isterken, diğerleri erkenden hazırlanmak ister. Cinsiyet, erkek ve dişi cinsiyet hücrelerinin döllenmesinden sonra belirlenir. Annenin X kromozomu ve babanın X veya Y kromozomu çift 23’te çiftleşmeyi başlatır. Çift XX ise bebek kız, XY ise bebek erkek olacaktır. Bu açıdan bebeğin cinsiyeti 13. haftalarda oluşmaya başlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.