Bebek Aşıları

Bebek Aşıları

0 190

Bebek Aşıları

Geçmişten bugüne sağlık sektörü büyük bir hızla gelişerek hastalıklara çare bulmaya çalışıyor. Hastalıklardan dolayı oluşan ölüm oranını azaltmaya çalışıyor. Bu problemi yeni geliştirilen birçok yöntem ile çözmeye çalışıyor. Tedavi yöntemleri geçmişten günümüze kadar oldukça fazla çeşitlilik gösterir. Çoğu zaman hasta olduktan sonra tedavi görmeye başlarız. Aşılama ile birlikte vücudumuz mikropları önceden tanıyarak onlara karşı savunucu maddeler üreterek vücudu hazır hale getirir.Aşı ile zayıflatılmış olan mikrobu vücuda alarak ona karşı antikorlar üretir ikici bir karşılaşmaya kadar da onları vücudumuzda sabit tutmaya devam ederiz. Bebek aşıları da bebeklerin ileride karşılaşacakları mikropları vücudun tanınmasını sağlamak amacı ile yapılır. Ölümcül olan bazı hastalıkların önü böylece kesilmiş olur.

Aşı Takvimi Nedir Ne İşe Yarar?

Sağlık Bakanlığının yürüttüğü bir sistem olan aşı takvimi sistemi ile bebeklerin belirli aylarda belirli aşıları olmaları sağlanır. Sistemli bir şekilde yürütülen bu sistem ile bebek aşıları düzenli bir şekilde bireylere enjekte edilir. Bu aşılar sayesinde zayıflatılmış olan mikroplara karşı vücut hem daha kolay savaşır hem de artık mikrobu tanır. İkinci bir hastalığın bulaşması durumunda vücut olaya hazırlıklı olduğu için mikrop ile kolayca savaşır ve onu alt eder. Böylece bebekler sağlıklı bir şekilde büyümüş olur. Bebek ölümlerini oldukça etkili bir şekilde azaltan aşı takvimi sayesinde ülkemizde de bebek ölümleri yüksek miktarda azalmıştır.

Aşı Olmanın Yan Etkileri Var mıdır, Varsa Bunlar Nelerdir ?

Aşı, zayıflatılmış olan mikropların vücuttaki savaşçı hücrelerin savaşabileceği şekilde vücuda enjekte edilerek savunucu salgı üretimini uyarmasını sağlayan bir keşiftir. Bununla birlikte bebek aşıları sayesinde bebek ölümleri de yüksek oranda azalmıştır. Aşı ile birlikte vücuda yabancı bir madde alındığı için vücut bu maddeye az da olsa tepki verebilir. Hafif ateş yükselmesi, kızarıklık ve kaşıntı bu yan etkilerden bazılarıdır. Fazla etkisi olmayan bu yan etkiler genelde aşıdan sonraki birkaç gün içinde geçerler. Aşı olan yerde ağrı olması muhtemeldir ve etkisi çabucak geçen hafif ağrılardır. Aşı sayesinde direncimiz artar ve hastalıklara karşı aktif bağışıklık kazanmış oluruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.