Banyo Yapmak Anne Sütünü Arttırır Mı?

Banyo Yapmak Anne Sütünü Arttırır Mı?

0 256

Banyo Yapmak Anne Sütünü Arttırır Mı?

Banyo Yapmak Anne Sütünü Arttırır Mı?
Banyo Yapmak Anne Sütünü Arttırır Mı?

Geleneksel düşüncede anne doğum yaptıktan hemen sonra ılık bir banyo yaptırılır veya sütü gelmeyen kadınlara banyo yapmak anne sütünü arttırır gibi bir düşünce ile büyütülmektedir. Bunun en temel sebebi ise bebeğin büyümesi ile çocuğun süt ihtiyacı daha da fazla artmaktadır. Bundan dolayı ise stres olmayan ve rahat bir bedene sahip olan annenin sütü daha fazla geleceği bilimsel bir gerçek olmaktadır. Emziren annelerin yedikleri yiyecekler haricinde ise sütlerini arttırmaları için en temel yapacağı şey emzirmek olmaktadır. Ancak emzirmenin yanında yapılacak şeyler ile de anne sütü arttırmak istenilmektedir.

Emzirme Döneminde Ilık Banyo Yapmak

Banyo yapmak anne sütünü arttırır düşüncesi oldukça doğru olmaktadır. Bunun sebebi ise annenin günlük su miktarını vücuda dışarıdan takviye olarak alması gibi sabah akşam olmak üzere ılık duş almak da süt üretiminin artmasında büyük bir rol oynamaktadır. Bunun sebebi ise vücudun rahatlaması ve annenin rahatlaması ile bebeğin memeyi daha iyi bir şekilde almasından kaynaklanmaktadır. Su ile birlikte de anne vücudunun süt üretmesi için en temel fonksiyonu emzirme olmasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı da annenin vücudunu ne kadar rahatlatırsa bebek de bunu hissederek güvenli bir şekilde sütünü emer ve sütte artış meydana gelmektedir.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Banyo yapmak anne sütünü arttırır düşüncesinin yanı sıra hangi besinler tüketilirse anne sütü daha da artar sorusu akıllara gelmektedir. Anne sütünün büyük bir kısmı su içerikli olmasından dolayı annenin su tüketimini arttırması büyük bir önem kazanmaktadır. Bunun yanı sıra rezene, kimyon, keçiboynuzu veya çemen otu gibi maddeler hem süt arttırmada yardımcı olmaktadır hem de bebeğin süt alımından sonra gaz oluşumunu büyük bir oranda düşürmektedir.

Süt artırımı için annenin düzenli beslenmesi ve bu süreç içerisinde sağlıklı besinler ile öğünlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu öğünler de yeşilliklere mutlaka yer vermesi gerekmektedir. Bununla birlikte de sebze yemeklerini düzenli aralıklar ile tüketmesi ile süt artışı sağlanmaktadır. Doğru bir öğün listesi ile beslenen anneler içim bu çok sorun teşkil etmemektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.