Annelikte Süt Yapan Besinler

Annelikte Süt Yapan Besinler

0 196

Annelikte Süt Yapan Besinler

Annelikte Süt Yapan Besinler
Annelikte Süt Yapan Besinler

Bebekler dünyaya geldikten sonra belli bir zamana kadar anne sütü tüketmesi ve haricinde ek bir gıda almaması gerekmektedir. Anne sütünün ilk 6 ayda sağlamış olduğu yarar ise çocuğun ileriki döneminde gelişimi için oldukça önemli olmaktadır. Bu yüzden de birçok kişinin aklında Annelikte süt yapan besinler nelerdir gibi sorular yer almaktadır.

Annelikte süt artırmanın en önemlisi sıvı ürünlerin fazlasıyla tüketilmesidir. Bu sıvı ürünlerden ilki tabi ki de su olmaktadır. Suyun yanında ise rezene, ısırgan, papatya veya özel olarak üretilen diğer çaylar (doktora danışılarak içilmesi gerekmektedir.) tüketilmesi gerekmektedir. Sıvı besinlerin yanı sıra meyve ve sebzeler, yeşillikler, baklagiller ve kuruyemişler annenin sütünü arttırmasının yanı sıra besin değerinin de yüksek olmasını sağlamaktadır.

Bebeklerde Gaz Oluşumunu Sağlayan Besinler Nelerdir?

Annelikte süt yapan besinler birçok farklı şekilde olmaktadır. Ancak sağlıklı olarak gözüken ve iyi gelineceği düşünülen birçok besin annenin tüketmesi sonrasında süt ile bebekte gaz veya huzursuzluğa yol açmaktadır. Bu gibi dönemlerde ise annelerin bazı besinleri tüketmekten kaçınması gerekmektedir. Bu besinler ise şunlardan oluşmaktadır;

-Nohut veya fasulye yemekleri

-Brokoli veya karnabahar

-Kahve ve çikolata

-Lahana çeşitleri

-Acı ve baharat oranının yüksek olduğu besinler

-Süt ve süt ürünleri

Bu ve bu besinler her anne de ve her bebekte aynı etkiyi göstermemektedir. Deneyerek görmek gerekmektedir. Ancak şu ana kadar bu besinler sonrasında gaz gibi sonuçların ortaya çıkmasına sık sık rastlanmaktadır. Gaz problemi olması durumunda ise annenin doktorun önerdiği sıklıkta ve adette rezene çayı tüketmesi hem anneyi hem de bebeği rahatlatmaktadır.

Anne Sütünü Azaltan Etkenler

Çocukların dünyaya gelmesi ile birçok annenin akıllarında Annelikte süt yapan besinler yanı sıra sütü azaltan etkenler de ortaya çıkmaktadır. Bu etkenler ise sigara, alkol veya uyuşturucu gibi sadece bebeğe değil anneye de zarar veren etkenler olmaktadır. Bunun yanı sıra annenin çok kahve tüketmesi, stresli bir yaşamının olması, ilaçlar kullanması veya belli hastalıklar ile mücadele etmesi anne sütünün azalmasını sağlayan etkenler olmaktadır. Ancak doğru bir yaşam tarzı ile bu durumu ortadan kaldırmak oldukça kolay olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.