Annelikte Öfke Kontrolü

Annelikte Öfke Kontrolü

0 209

Annelikte Öfke Kontrolü

Annelikte Öfke Kontrolü
Annelikte Öfke Kontrolü

Annelikte öfke kontrolü çocuğun anne ile iletişimini, sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmesini ve kendini güvende hissedebilmesi için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Anneler çocuk doğması ile günün birçoğunu çocuğu/çocuklarıyla geçirmesi sonrasında değişken bir duygu haline bürünmektedir. Çocuğun ile değişen hayat ve büyümesi ile her geçen gün farklı davranışlar sergilediği için çoğu zaman annelerde öfke ortaya çıkmaktadır. Ancak bu öfkenin kontrol edilebilir düzeyde olması ve kronikleşen bir durum haline gelmemesi oldukça önemli olmaktadır. Kronikleşmesi durumunda ise hem anne sağlığı hem de çocuğun sağlıklı bir gelişim göstermesi oldukça zor olmaktadır.

Annelikte Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır

Annelikte öfke kontrolü sağlanması ve bu durumun kronikleşmemesi için yapılması gereken davranışlar bulunmaktadır. Böylelikle hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak anne ve çocuğun sağlığı korunmaktadır. Bu davranışlar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Öfke hissedilmeye başlanması durumunda düşünceleri sakinleştirmek ve öfke ile ortaya çıkan hızlı kan akışını normal seviyeye indirmek için derin derin nefesler alınması gerekmektedir.

-Öfkeyi bağırmak, şiddet göstermek veya içine atmak yerine çocuğun anlayabileceği bir şekilde sakince anlatılması gerekmektedir.

-Öfkenin ortaya çıkarmış olduğu davranışları düşünmek yerine o davranışları değiştirmek için çözümlere odaklanılması gerekmektedir.

-Öfkelenmeye yol açan durumlarda sakinlik korunmalı ve bu şekilde konuşulmaya devam edilmesi gerekmektedir.

-Öfke kontrolünün sağlanmaması durumunda ve bu durumun kronikleşen bir hale gelmesi durumunda ise bir profesyonelden yardım alınması gerekmektedir.

Öfkenin Çocuk Sağlığına Verdiği Zararlar Nelerdir?

Yapılan bilimsel çalışmalar ve ortaya çıkan durumlarda Annelikte öfke kontrolü sağlamaması durumunda şiddet gören çocukların psikolojilerinin bozuk olduğu ve suç işlemeye daha yatkın oldukları ortaya çıkmaktadır. Çocuklar özellikle annelerinden bağırma veya şiddet görmesi durumunda ilerleyen yaşamında özgüvensiz bir birey, içine kapanık ve sevgisiz bir hal almaktadır. Bununla birlikte de büyümüş olduğu ortama alışkın olmasından dolayı istenmeyen durumlarda öfke nöbetleri geçirerek birçok kişi tarafından dışlanan bir yapıya bürünmektedir.

Toplum tarafından çocukların görmüş olduğu durumların yanı sıra gösterilen bu davranışlar çocukların fiziksel olarak da hastalılara yakalanmasını sağlamaktadır. Çünkü sağlıklı bir psikoloji ile hastalıkları atlatmak bilimsel olarak kanıtlanmış bir yargı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.