Annelikte Depresyon

Annelikte Depresyon

0 186

Annelikte Depresyon

Depresyon çoğu kişinin belirli zamanlarında başına gelen psikolojik bir problemdir. Özellikle annelik ve gebelik esnasında annelikte depresyon riski daha fazla olabiliyor. Bunun nedeni annenin hormonlarında meydana gelen değişimlerdir. Anne sık sık duygu değişiklikleri ile karşılaşır. Ağlama nöbetleri, duygu geçişleri depresyona neden olabilir. Annelikte kişi birçok nedenden dolayı depresyon yaşayabilir. Bulunduğu çevre ve şartlar anneyi etkileyen unsurlar arasındadır. Anneler depresyonu önlemek için farklı hobiler edinebilir ve ruh halini değiştirebilir. İleri derecede depresyon yaşayan kişilerin bir uzmandan görüş alması oldukça önemlidir. Depresyon bazen ufak değişiklikler ile geçerken bazı durumlarda ilaç kullanımı gerektirebilir.

Annelikte Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Annelikte Depresyon
Annelikte Depresyon

Annelik dönemi bir kadın için kolay bir dönem değildir. Anneler bazen kendini yetersiz hissedebilir ve bu dönemde depresyon ile karşılaşabilir. Peki depresyonun belirtileri nelerdir?

Belirtileri şunlardır:

  • Hayattan zevk alamamak
  • Mutsuz ve üzüntülü hissetmek
  • Kaygı ve anksiyete bozukluğu
  • Sık sık duygu değişimleri yaşamak
  • Yavaş hareket etme
  • Sosyal bağları koparma
  • Dikkat dağılması
  • Ölümü düşünmek ve intihar girişimi
  • Kendini çirkin, yetersiz görme
  • Kilo alma veya verme

Belirtiler genellikle annenin psikolojik yapısında görülen değişikliklerdir. Anne depresyona bağlı çok yeme veya az yeme problemleri yaşayabilir. Buda annenin bedeninde değişiklikler meydana getirerek daha depresif bir yapıya bürünmesine neden olabilir.

Annelikte Depresyon Neden Olur?

Depresyonun birçok nedeni vardır. Bu nedenler genellikle çevresel koşullar ve yaşanılan ortamdan kaynaklanmaktadır. Beyinde oluşan değişiklikler de depresyon nedenleri arasında yer alır. Fakat genellikle büyük acılar ve kayıplar sonrası depresyon belirtileri ile daha sık karşılaşılmaktadır. Annenin yoğun bir iş hayatı varsa ve işinde problemler yaşıyorsa bu neden depresyona yol açabilir. Kalıtımsal hastalıklarda beyin yapısını ve duyguları etkiler ve depresyona neden olabilir.

Annelikte Depresyon Nasıl Önlenir?

Ufak çaplı bir depresyon ise anne farklı hobiler ile kendine zaman ayırabilir. Sevdiği işleri yaparak mutsuzluktan kurtulabilir. Ayrıca yoga, plates gibi spor dallarının hem bedenen hem ruhen bünyeye ve depresyona iyi geldiği biliniyor. Depresyon küçümsenmemeli ve bir doktora başvurulmalıdır. Doktor tavsiyesi ve önerisinde antidepresan ilaçlara başvurmak gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.