Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi

0 184

Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün önemi çocuk için büyük bir paya sahiptir. Bu açıdan sütü gelmeyen anneler süt yapan meyveler neler sorusunun cevabını merak eder. Anne sütü, %1 su, %3,8 yağ, %1 protein ve %7 laktozdan oluşan, bebeğinizin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen, dinamik ve enfeksiyon önleyici bir besindir. Bebek için en değerli besin olan anne sütünün oluşumu hormonal, fiziksel ve psikolojik faktörlerin etkilediği karmaşık bir süreçtir. İnsanlarda annelik hormonu veya süt hormonu olarak da adlandırılan prolaktin hormonu, doğumdan sonra maksimum seviyelerine ulaşır ve anne sütünün oluşmasını sağlar. Doğumdan sonra prolaktin hormonuna ek olarak oksitosin seviyeleri de yükselir. Oksitosin, anne sütünün meme uçlarına ulaşmasını sağlayan bir hormondur. Anne sütü, sindirim sistemini geliştirmekte olan bebekler için sindirimi kolay ve besleyici kılan en önemli besin kaynağıdır. Anne sütü bebeğin beyin ve vücut gelişimini destekler. İçerdiği antikorlar sayesinde bağışıklık sisteminde önemli rol oynar, özellikle çocuklarda sık görülen enfeksiyonlardan korur.

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Anne sütü bebeğin organlarının ve sinir hücrelerinin gelişimi için yeterli olmalıdır. Annelerin beslenme programlarını süt üretimini artırmanın yolları ve süt üretimini artıran yiyeceklerle tamamlamaları gerekebilir. Laktoz, süt üretimine yardımcı olan veya arttıran bir maddedir. Sakinleştirici etkisinin yanı sıra prolaktin hormonunun salgılanmasına da yardımcı olurlar. Bu hormon ilaçlardan, şifalı bitkilerden veya yiyeceklerden gelebilir. Galaktogog, mineraller ve vitaminler açısından zengin olduğu ve yan etkilerinin az olduğu durumlarda, enerji veren besinler veya bitkisel galaktagoglar, özellikle potansiyel sinir sistemi yan etkileri nedeniyle tercih edilmelidir.

Anne Sütünü Arttıran Meyveler

 

Anne Sütünün Önemi
Anne Sütünün Önemi

Süt yapan meyveler nedir sorusunun birden çok cevabı vardır. Kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kuru meyveler bol miktarda kalsiyum ve magnezyum içerdiğinden sütü artırma etkisine sahiptir. Ara öğünlerde yer alan kuru meyveler ve ceviz, badem ve fındık gibi yağlı kuruyemişler de emziren annelerin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur. Balkabağı, anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olan besinlerden biri olan yüksek oranda beta karoten içerir. Çilek, kiraz, elma, portakal, taze üzüm, mandalina, kayısı, ayva, karpuz, şeftali ve avokado gibi C vitamini yönünden zengin meyveler de süt üretimini artırır. Emziren anneler günde 3 porsiyon meyve yemeli ve yedikleri meyvenin cinsine dikkat etmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.