Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

0 304

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne sütünü arttırmanın yolları ve süt yapan yiyecekler sütü gelmeyen anneler için önemlidir. Süt üretiminin artmasında sıvı desteği büyük önem taşımaktadır. Öncelikle bol su içmeniz gerekir. Emzirmeyi teşvik eden dengeli, düzenli bir diyet uygulamak, daha fazla sorununuz olmadıkça süt gelmesini azaltmaz. Yulaf lapası, meyveler, yeşil sebzeler, baklagiller ve kuruyemişler süt üretimini artırmaya yardımcı olan yiyeceklerden bazılarıdır. Süt yapmak için çok fazla tatlı ve tatlı yiyecekler yemeniz gerekmez. Tatlıya ihtiyacınız varsa sütlü şekerler, kuru meyveler ve şekerlenmiş meyveler önerilir.

Anne Sütünü Arttırma İpuçları

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları
Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne sütünü arttırmak için tüm boyunca bol su içmeniz gerekir. Su tüketimi doğum sonrası süreci hızlandıracak ve süt üretimini etkileyecektir. Taze sıkılmış meyve suları, ev yapımı soslar, çorbalar, ayranlar gibi gazsız içecekleri bol tüketmeniz gerekir. Bitki çayı içme konusunda ise doktorunuzla konuşmanız gerekir. Bazı bitki özleri ve bitki çayları, siz ve bebeğiniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Aynı zamanda kahve, çay ve tütün gibi ürünlerden en az bir süre uzak durmanız gerekir. Bebeğiniz uyurken uyumaya ve dinlenmeye çalışmanız da önemlidir. Gün içinde sıcak bir banyo da yapabilirsiniz. Sıcak suyun rahatlatıcı etkisi size iyi gelir ve süt üretimini artırmada olumlu etkisi vardır.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Süt alımını artırmak için en önemli şey su alımıdır. Dehidrasyon anne sütü içeriğini ve süt üretimini arttırır. Bu nedenle süt alımınızı artırmak için en önemli şey günde 2-2,5 litre su tüketmenizdir. Süt yapan yiyecekler arasında öne çıkan yulaf, prolaktin ve oksitosin gibi laktozu teşvik eden hormonların salgılanmasını artırmanın yanı sıra tansiyon ve kolesterolü de düzenlemeye yardımcı olur. Tahin, nohut, limon, zeytinyağı ve sarımsaktan yapılan humus emzirme için bir numaralı besindir. Yüksek omega 3 içeriğiyle ünlü somon, içerdiği protein nedeniyle anne sütünü artıran besinler listesinde yer alır. Besleyici süt üretimini artıran çorbalar arasında yayla çorbaları, sebze çorbaları ve çorba çorbaları bulunur. Bunun yanı sıra süt, fındık, fındık ve tahinden yapılan içecekler de sütünüzün artmasına yardımcı olur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.