Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

0 210

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne sütünü arttıran yiyecekler anneler için önemlidir. Bu açıdan süt yapan meyveler sıklıkla tercih edilir. Bebeği beslemek anne için duygusal ve fiziksel olarak önemlidir. Ancak çeşitli nedenlerle yeterli süt olmayabilir. Araştırmalar, bol su içmenin, yüksek proteinli beslenmenin ve yeterince uyumanın anne sütünün miktarı ve değeri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bol su içmek, sıvı gıdalar tüketmek, protein tüketmek, uyumak ve stresten kurtulmak gerekir. Yetişkinler için sıklıkla önerilen komposto, ayran ve şerbet gibi sıvıların da süt üretimini artırmada olumlu etkisi vardır. Ayrıca sıcak banyolar süt üretimini artırabilir.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler
Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne sütünü arttırmak önemlidir. Bazı zamanlarda sütünüz gelmeyebilir. Bunun için moralinizi bozmanıza gerek yoktur. Anne sütünü arttıran yiyecekleri tüketerek bu sorunla başa çıkabilirsiniz. Bu açıdan kuru üzüm, kuru incir, kayısı ve hurma gibi yiyecekler en ünlüleridir. Fındıkların süt üretimini artırmasının nedeni, yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle incir ve hurma emzirme döneminde süt üretimini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca demir eksikliğiniz varsa kırmızı çekirdekli kuru üzüm (1 yemek kaşığı) alarak hem demiri hem de sütü artırabilirsiniz. Kayısı ayrıca süt üreten hormon olan prolaktini aktive eden triptofan adı verilen bir madde içerir.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Anne sütü gelmediği zamanlar doktorunuzun tavsiyelerine uymak zorunludur. Ancak birçok bilimsel çalışmada belirtildiği gibi bol su içmek, su alımına dikkat etmek ve sebze, meyve, et ve balık gibi değerli besinleri tüketmek önemlidir. İyi beslenmenin yanı sıra gaz yapmayan gıdaların seçimine de dikkat edilmelidir. Birçok gıda bebeklerde şişkinlik ve kramp sorunlarına neden olabilir. Bu noktada kabak, soğan gibi gaz yapan sebzeleri pişirmek istiyorsanız bunlar sizin için uygundur. Bakliyatların, özellikle yeşil mercimeklerin etten çok daha güçlü proteinler olduğunu bilinmektedir. Bununla birlikte, bu protein kaynakları da çok fazla gaza neden olur. Bu açıdan fasulyeleri geceden suda bekletmeniz, bu suyu dökmeniz, biraz kaynatmanız ve ardından gaz oluşumunu önlemek için suyu tekrar değiştirmeniz gerekir. Bunun yanı sıra süt yapan meyveler de tüketerek sütünüzü arttırmayı kolaylaştırabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.