Anne Sütü Gelinmezse Ne Yapılmalı?

Anne Sütü Gelinmezse Ne Yapılmalı?

0 192

Anne Sütü Gelinmezse Ne Yapılmalı?

Anne sütü gelinmezse ne yapılmalı sorusu anneler tarafından sıklıkla sorulur. Anne sütü bebeğin gelişimi için büyük bir role sahiptir. Bebeğinizi mümkün olduğunca emzirmeniz gerekir. Ancak bazı durumlarda emzirmek için yeterli sütünüz olmayabilir. Bunun yanı sıra kimi zaman bebekler emmeyi reddedebilir. Bu gibi durumlarda sütü gelmeyen anne yapmalı sorusunun cevabınızı bilmeniz önemlidir. Bebeğiniz emmeyi istemese bile emzirmeye devam etmeniz gerekir. Aynı zamanda anne süt almıyorsa, bebeğe geçici olarak özel ilaçlar verilebilir. Ancak bu gibi durumlarda annelerin sakin kalması ve süt eksikliği endişesi duymadan emzirmeye devam etmesi önemlidir. Anneler olumlu düşünmek ve bebeğinin emzirebileceğini düşünmek için motive olmak zorundadır.

Anne Sütünün Önemi

Anne Sütü Gelinmezse Ne Yapılmalı?
Anne Sütü Gelinmezse Ne Yapılmalı?

Beyindeki hipofiz bezi, anne sütü oluşumuna yardımcı olan bir hormon olan prolaktin salgılar. Oksitosin hormonu sayesinde bebek emzirirken anne süt üretmeye devam eder. Anne sütü ilk 6 ayda bebekler için çok önemlidir. İlk 6 ay bebeğiniz sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu bileşenlerden oluşur ve bebeğinizin metabolizmasını sindirir. Bu nedenle ilk 6 ay bebeğinize başka besinler vermenize gerek yoktur.

 

Anne Sütünü Arttırmak İçin Ne Yapılmalı?

Emzirmeyi artıran belirli yiyecekler vardır. Bebeğinizin yeme şekli sizin ne yediğinize bağlıdır. Emzirmeyi artırmanın en iyi yolu sık emzirmek, bol su içmek, yeterli kalori almak ve yeterince dinlenmektir. Buna rağmen anne sütü gelmezse sütü gelmeyen anne ne yapmalı sorusunun cevaplarını deneyebilirsiniz. Annenin ruh hali ile emzirme arasında doğrudan bir ilişki vardır. Emzirmeyi en üst düzeye çıkarmak isteyen annelerin öncelikle olumsuz duygulardan ve stresten kurtulması gerekir. Stres ve üzüntü, düşük süt üretiminin ana nedenleridir. Bol su içmek emzirmede ikinci en önemli faktördür. Annelerin günde en az 3 litre su içmesi gerekir. Suya ek olarak, 3 bardak rezene çayı da içebilirsiniz. Sık emzirme, süt üretimini artırmada kilit faktörlerden biridir. Sütünüz gelmese bile düzenli ve sık emzirmeye devam etmeniz önemlidir. Yorgunluk, atılımı azaltan bir diğer önemli faktördür. Annelerin her zaman dinlenmeye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Doğru pozisyonda emzirme de çok önemlidir ve dikkate alınması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.