Anne Sağlığı İçin Hamilelikte Beslenme

Anne Sağlığı İçin Hamilelikte Beslenme

0 198

Anne Sağlığı İçin Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme hem anne sağlığı için hem de çocuğun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için oldukça önemlidir. Hamilelik sürecinde bir annenin tahmini olarak 7 ile 15 kilo alması beklenmektedir. Alınan bu kilolar ise doğru ve besin kalitesi yüksek gıdalardan alınarak bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlamasını sağlamalıdır. Bu yüzden de hamilelik sürecinde yenilen besinler büyük önem taşımaktadır.

Gebelikte Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Anne Sağlığı İçin Hamilelikte Beslenme
Anne Sağlığı İçin Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme en önemli olduğu nokta düzenli olarak protein tüketimi olmaktadır. Bunun sebebi ise hamilelik sürecinde bebek rahim de gelişim göstermektedir. Bu gelişimi sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde atlatarak dünyaya gelebilmesi için proteine ihtiyaç duymaktadır. Annenin gereken proteini tüketmesi için ise süt, tavuk, yumurta veya yoğurt gibi ürünleri düzenli aralıklar ile vücuduna alması gerekmektedir.

Hamilelik sürecinde bebek gelişiminde en önemli etkenlerden biri de zihinsel gelişim olmaktadır. Bebeklerin zihinsel gelişimini ise folik asit sağlamaktadır. İçerisinde folik asit barındıran yiyecekler ise ceviz, ıspanak, kuru fasulye ve buğday olmaktadır. Bu ürünler de aynı protein içeren ürünler gibi düzenli aralıklar ile tüketilmesi gerekmektedir.

Zihinsel gelişimi için tüketilmesi gereken besinlerden sonra kemik gelişimi için de tüketilmesi gereken besinler bulunmaktadır. Bu besinler ise süt ve süt ürünleri olmaktadır. Süt ve süt ürünleri düzenli aralıklar ile tüketilmesi durumunda bebeğin kalsiyum ihtiyacını karşılayarak kemik gelişiminde büyük yarar sağlamaktadır.

Beslenme konusunda bir annenin çinkoyu da yeterli oranda tüketmesi gerekmektedir. Çinko düzenli olarak alınmaması durumunda ise ölü doğum veya düşük gibi anormal durumlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bunun için de badem, bulgur, peynir ve buğday gibi besinler beslenme programlarında mutlaka bulunması gerekmektedir.

Gebelikte Uzak Durulması Gereken Besinler

Sağlıklı ve düzenli beslenme hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi için olumlu etkenler yaratmaktadır. Ancak bazı besinler doğru pişirilmemesi veya doğru şartla altında tüketilmemesi durumunda bebeğe yarardan çok zarar sağlamaktadır. Hamilelikte beslenme de uzak durulması gereken besinler ise şunlardır; Az pişirilmiş olan yumurtalar, pastörize işlem görmemiş süt ve süt ürünleri, sakatat olarak geçen bütün besinler, konserve gıdalar ve çiğ veya az pişmiş olarak geçen balık, et veya tavuk eti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.