Anne Karnındaki Bebeğin Beyin Gelişimi için Neler Yemeli?

Anne Karnındaki Bebeğin Beyin Gelişimi için Neler Yemeli?

0 190

Anne Karnındaki Bebeğin Beyin Gelişimi için Neler Yemeli?

Anne Karnındaki Bebeğin Beyin Gelişimi için Neler Yemeli?
Anne Karnındaki Bebeğin Beyin Gelişimi için Neler Yemeli?

Hamilelikte annenin en fazla dikkat etmesi gereken nokta bebeğin beslenmesidir.  Anne karnında bebeğin beyin gelişimi için neler yemeli? Bebeğin gelişimi açısından anne adaylarının en fazla dikkat ettiği konular arasındadır. Hamilelik öncesi A vitamini, folik asit, protein, potasyum, magnezyum, kalsiyum, omega3 ve lif içeren besinler alınmalıdır. Bebeğinizin sağlıklı olması için organik besinler tüketmesi çok önemlidir.

Folik asit alımı hamilelik öncesi çok önemlidir. Bebeğin bağışıklık sistemini ve beyin gelişimini destekler. Sebze ve meyveleri düzenli tüketmeniz folik asit alımına yardımcı olur. Folik asit alımına gebe kalmadan 3 ay önce başlanmalıdır. Folik asit alımı bebeğin beyin ve sinir gelişimi için gereklidir. En fazla folik asit içeren meyveler turunçgiller ve tüm narenciye çeşitleridir. Örneğin ay çekirdeği folik asit ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Bunun dışında kırmızı ve yeşil mercimek bakliyatları folik asit bakımından zengindir.

Bebeğin Beyin Gelişimi için Balık ve Balık Yağının Önemi

Hamilelik süresince annenin balık ve balık ürünleri tüketmesi bebeğin beyin gelişiminde çok etkilidir. Bebeğin beyin gelişimi için Balık ve balık yağının önemi uzmanlar tarafından verilen öneriler arasındadır.  Balık çeşitleri arasında özellikle somon balığı içerisinde barındırdığı yüksek oranda omega 3 içermesi nedeniyle en fazla tüketilmesi gereken balık çeşitleri arasındadır.

Eğer anne adayı balık yemeği sevmiyor ise bebeğinin beyin gelişimi için balık yağı tabletlerinden tüketebilir. Balık yağı tabletleri içeriğinde bulunan omega 3 ve omega 6 vitaminleri ile balık yemeyen annelerin besin ihtiyacını karşılar. Balık içerisinde aynı zamanda DHA ve EPA gibi yararlı yağlar içerir ve bebeğin düşünme yetilerini geliştirmesinde oldukça etkilidir.

Bebeğin Beyin Gelişimi için Kırmızı Et ve Yumurta

Bebeğin beyin gelişimi için kırmızı et ve yumurta tüketmek beyin gelişimi destekler. Özellikle hamilelik döneminde kırmızı et tüketmek bebeğin beyin gelişiminde çok önemlidir. Kırmızı et içerisinde bulunan beyin istikrarını sağlayan demir ve çinko içerdiği için hamilelik süresince tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Yumurta tüketmek içerisinde bulunan DHA ve lesitin içerdiği için bebeğin beyin gelişimi için en önemli besindir. Annenin günde en az 1 adet yumurta yemesi bebeğin beyin gelişiminde gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.