Aile Planlaması

Aile Planlaması

0 187

Aile Planlaması

Aile Planlaması
Aile Planlaması

Çocuk sahibi olmak isteyen ve olmak istemeyen kişiler için önemli bir kavram aile planlaması kavramıdır. Aile planlaması istenmeyen gebeliklerin önlenmesini sağlar. Yeni evlenen çoğu çift bilgi eksikliğinden dolayı istedikleri zaman çocuk sahibi olamıyor. Korunma yollarının bilinmemesi ve bu konulardan utanç duymak bunların nedenleri arasında yer alıyor. Aile planlaması adı altında verilen eğitimler ve işlemler sayesinde bireyler istedikleri zaman ve istedikleri sayıda çocuk sahibi olabiliyor. Nüfus açısından ve çiftlerin ekonomik durumu açısından çok önemli bir kavram halini almıştır.

Aile Planlaması Faydaları Nelerdir?

Aile planlamasının faydaları oldukça fazladır. Peki, bu faydalar nelerdir?

Faydaları şunlardır:

  • Kontrollü doğumların gerçekleşmesini sağlar.
  • İstenmeyen gebelikleri önler.
  • Anne ölüm oranını düşürür.
  • Nüfus artışının önüne geçer.
  • Ekonomik kalkınmaya fayda sağlar.
  • Bebek ölüm oranını düşürür.
  • Yeni evli çiftlere cinsel konularda önemli bilgiler verir.
  • Kadın ve erkek için uygun korunma yolunu seçmede yardımcı olur.
  • Düşük ve riskli gebeliklerin azalmasını sağlar.

Bunlar gibi birçok konuda aile planlaması yöntemlerinden faydalanmak gerekir. Bu yöntemler sağlıklı cinsel beraberlik ve kontrollü doğumlar gerçekleşmesine yardımcı olur.

Aile Planlaması Nasıl Oluyor?

Aile planlaması için ilk olarak bir doktora danışmak gerekir. Bunun için aile planlama eğitimi veren birçok yer mevcuttur. İlk olarak yeni evlenecek çiftlere sağlıklı bir cinsel beraberlik konusunda eğitimler verilir ve akıllarda ki soru işaretleri giderilmeye çalışılır. İstenmeyen gebelikleri önlemek için çifte korunma yolları ve yöntemleri detaylı şekilde açıklanır. Yöntemler anlatıldıktan sonra çifte en doğru yöntem beraber seçilir ve bu yöntem üzerinde gerekli bilgiler çiftlere aktarılır. Doğal aile planlaması veya hormonal aile planlaması yöntemleri güzel ve uygun bir dil ile anlatılır.

Aile Planlaması Yöntemleri Nelerdir?

Korunma amacı ile birden fazla yöntem kullanılabilir. Takvim yöntemi doğal aile planlaması yöntemlerindendir. Düzenli adet gören kadınlar bu yöntemi kullanabilir. Fakat kesin koruyucu bir yöntem değildir. Hormonal aile planlaması yöntemleri genellikle daha koruyucu olabiliyor. Bu yöntemler doğum kontrol hakları, iğne uygulamaları, bant yöntemi, spiral uygulaması gibi yöntemlerdir. Haplar düzenli ve saatinde alınmadığı taktirde istenmeyen gebeliklere rastlanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.